Комунальний заклад дошкільної освіти (ясла-садок)№26 "Росточок" музично естетичного профілю

   

Сторінка фізінструктора

 Кучерська Світлана Андріївна

 

 

 

 

                 Фізична культура в дитячому садку

 

 

 

Щоб здоровим бути- завжди пам'ятай:

Не сумуй, не сердься, а ходи й співай.

Рівномірно м'язи й мозок навантаж,

Сам роби все – не чекай…

Добрим будь – допоможи як змога є,

Не вагайся, коли треба дать своє.

Все роби з любов'ю, не гріши,

Як що втомився фізичні вправи зробити поспіши.  

Фізичне виховання в сім’ї

 Усі батьки воліють, щоб їхня дитина росла здоровою, сильною, міцною, але часто забувають, що розвиток фізичних якостей залежить насамперед від них самих. Саме тому турбота про розвиток рухових умінь і навичок дитини повинна стати першорядним завданням батьків буквально з перших років життя дитини. Тому варто придивитися, які саме фізичні вправи малюк виконує найохочіше і зробити їх домінантними. Потім слід вводити нові фізкультурні рухи, але робити це тактовно, без примушування.

         Основний період фізкультурних занять батьків з дітьми – від двох до шести років. Але й після шести не слід забувати про родинну фізкультуру.

         Продумані оптимальні години занять у режимі вашої сім’ї, домовтеся, що з малям вправлятиметься і тато, й мама, а то й бабуся й дідусь.

         Займайтеся фізкультурою систематично. Тоді вона поступово звикне до фізичних навантажень як до щоденної потреби.

         Ранкові заняття корисніші за вечірні, оскільки м’язи тіла після сну “розминаються”, поліпшується кровообіг у тканинах. Під час зарядки краще пропонувати дитині легкі й відомі вправи. Тривалість ранкових занять – близько 10 хвилин до обіду, обов’язково надайте дитині можливість погуляти, погратися на свіжому повітрі.

         Після обіду дитині потрібний сон, а після нього корисні, спокійні коригуючі вправи і знову прогулянка на свіжому повітрі, під час якої дитину треба заохочувати до бігу, стрибків. Найкраще – в товаристві однолітків. Тривалість може становити 18 – 20 хв.

         Після вечері займатися фізкультурою не рекомендується: інтенсивна рухова діяльність після їжі шкідлива, до того ж після фізичних вправ дитина збуджується, довго не може заснути.

         Здорову, моторну дитину не треба припрошувати займатися фізкультурою. Вона сама відчуває потребу в русі. Чудово, якщо ви вчасно підбадьорите малюка, який він міцний, спритний, сильний, як добре виконує вправи. Якщо ж у дитини немає спортивного інтересу, спершу поміркуйте над причинами. Гладкі діти, бува, не люблять фізкультуру, бо їм важко, ліньки рухатися. Окрім похвали, заохочення справить враження і переконливе пояснення, для чого саме потрібні заняття фізкультурою (щоб не бути схожим на ведмежа).

         Чим і як займатися? Насамперед, дорослий має знати яку вправу він хоче розучити з дитиною, як буде її виконувати і чого бажає цим досягти. Кожна вправа, чи рухлива гра мають свій сенс, мету, значення.

 

 

ЯК ПРОВЕСТИ ГІМНАСТИКУ ВДОМА
 
Головним завданням сім'ї була і буде турбота про дітей, їх благополуччя, щастя і особливо здоров'я . Саме в дитинстві закладається фундамент психічного здоров'я.
Чи достатньо міцним буде цей фундамент залежить від вас, батьки, від того, як ви будете виховувати дітей, які корисні звички вони придбають . Ключем до успіху в зміцненні здоров'я дітей є фізичне виховання.
Важливо прищеплювати дітям дошкільного віку смак до регулярних занять фізичною культурою , потреба в таких заняттях . Рух - це шлях не тільки до здоров'я , але і до розвитку інтелекту. Правильно організоване фізичне виховання сприяє розвитку у дітей логічного мислення , пам'яті , ініціативи , самостійності . Діти стають більш уважними , спостережливими і дисциплінованими . У них зміцнюється воля і виробляється характер. Фізичне виховання дитини - не проста справа. Для того щоб домогтися успіху , батькам треба багато знати і вміти.
Щоб свідомо займатися з дитиною фізкультурою , тобто щоб вміти виробити найбільш відповідні для нього вправи , посильну навантаження , правильно судити про його розвиток , необхідно знати всі особливості дитячого організму в дошкільному періоді і ті зміни , які відбуваються в ньому в міру того , як він дорослішає. Необхідно мати на увазі ще одну важливу обставину . Сучасне життя перенасичена нервовими перевантаженнями . Фізичні вправи - противагу , який допоможе вашим дітям протистояти стресовим ситуаціям .
Чим міцнішим здоров'ям ми озброїмо наших дітей , тим краще вони пристосуються до сучасного життя .
Одним з найважливіших засобів фізичного виховання є гімнастика , різні фізичні та гімнастичні вправи (біг , стрибки , повзання і т. д. , рухливі спортивні ігри , різні форми ручної праці.
ЕЛІКСИР БАДЬОРОСТІ.
Ранкову гімнастику не даремно називають еліксиром бадьорості Сенс оздоровчої ранкової гімнастики в тому , що вона не тільки розвиває точність рухів , зміцнює опорно - руховий апарат , але і усуває млявість після сну , скутість рухів , підвищує настрій , підсилює кровообіг , підвищує опірність організму до захворювань.
ЯК ПРОВЕСТИ ГІМНАСТИКУ ВДОМА:
• Ранкова гімнастика проводиться в провітреному приміщенні, в полегшеному одязі;
• Зарядку починають ходьбою і легким бігом , закінчують ходьбою і дихальними вправами.

 

• Вправи виконуються з предметами і без них ; • Підбирати вправи потрібно так , щоб вони виконувалися з різних вихідних положень (стоячи , сидячи , лежачи) і щоб чергувалася навантаження на різні групи м'язів ( плечового пояса , тулуба , ніг).

Рухова активність і фізичне здоров’я

Рухова активність є природною біологічною потребою дітей

          Стародавні греки казали: «Хочеш бути здоровим – бігай, хочеш бути вродливим – бігай, хочеш бути розумним – бігай.» Цими словами вони підкреслювали, що рухова активність зміцнює здоров’я, формує чудову спортивну статуру; звертали уваги на безпосередній зв’язок і залежність розвитку нервової системи та психічних процесів і розумових здібностей від рухової активності.

         На жаль, доволі часто батьки обмежують рухову активність дітей. Дитина, граючись, шумить, кричить і цим самим заважає батькові, який, лежачі дивиться цікаву передачу по телевізору або переглядає свіжу пресу. Своєю грою дитина заважає матері розмовляти по телефону чи займатися своїми справами. Часто батьки говорять дітям такі слова: «Заспокойся, не заважай, посидь тихенько…», чи, навіть, вдаються до фізичного покарання щоб обмежити біганину дитини, що приносить їй задоволення. Всі ці обмеження не сприяють закріпленню рухових навичок та належному фізичному і психічному розвитку дитини.

         Батьки мають знати що:

 • рухова активність знижує ймовірність раннього виникнення багатьох захворювань: хронічні захворювання легень, коронарна хвороба серця, ожиріння, діабет, психічні захворювання…;
 • регулярні заняття фізичними вправами допомагають навчитися протистояти стресам, або давати їм раду;
 • розвиток рухових здібностей має велике значення для розумових здібностей дитини.

Пам’ятка для батьків

          Для того, щоб діти росли здоровими важливо:

 • створити умови для різноманітної рухової активності;
 • залучати дітей до спільної посильної праці вдома, в саду, на городі…;
 • заохочувати до піших прогулянок, ходьби, спричиненої життєвими потребами, щоб забезпечити рухову активність дитини;
 • хвалити не лише дитину, яка легко і швидко виконала вправу, але й ту яка вирізняється гіршою координацією рухів, має надлишкову вагу, проте виявила старанність, доклала зусиль;
 • враховувати, що кожна дитина набуває рухового досвіду в притаманному для неї темпі в залежності від рівня її рухливості, віку, природних можливостей та ін.;
 • реалізовувати індивідуальний та диференційований підходи;
 • вести здоровий спосіб життя  у родині, бути найкращим прикладом для дітей.

Обов’язки батьків

 • Визнати, що первинна відповідальність за добробут і фізичний розвиток дітей, лежить на батьках.
 • Вчити дітей особистим прикладом берегти своє здоров’я і працювати над вдосконаленням свого фізичного розвитку.
 • Заохочувати дитину до систематичних занять фізичними вправами і поважати тих, хто веде здоровий спосіб життя.
 • Знати і розуміти обов’язки та права дитини на заняттях з фізичної культури.
 • Ознайомитися з навчальною програмою з фізичної культури.
 • Дбати, щоб дитина була доглянута і охайна на заняттях з фізичної культури, заохочувати до цього самих дітей.
 • Заохочувати дитину розвивати відповідні стандарти етикету і поведінки в побуті та на заняттях фізичної культури.
 • Володіти інформацією про стан та вади фізичного розвитку дитини та не перешкоджати  роботі щодо її усунення.