Комунальний заклад дошкільної освіти (ясла-садок)№26 "Росточок" музично естетичного профілю

   

Доктор радить, консультує

 

 

 

       

  загартування дітей. 

 

          Система загартовуючи дій направлена на підвищення витривалості організму дитини, його опору на погані фактори зовнішнього середовища, а також на покращення пристосування до швидких і різких змін у погоді.Засобами загартування є передусім природні фактори: повітря, вода, сонце, земля. Кожний природний фактор може бути застосований у цілях оздоровлення тільки у тому випадку, якщо відповідає гігієнічним потребам.Таке загартування складається з того, що подразнення рецепторів шкіряної поверхні сприяє короткостроковому рефлекторному зниженню судин шкіри із наступним їх розширенням: видозміни серцевої діяльності, прискорення пульсу, деякі короткочасні підвищення артеріального тиску, видозмінені дихання.В результаті всіх цих видозмін покращується рівень обміну речовин.

  Загартовуючи процедури загартування водою: обтирання рукавичкою, обливання ніг, ходіння босоніж, купання у басейні, загартування сонячними променями, загартування повітрям, загартування ґрунтом.

            

         

       загартування сонячними променями.

Загартування сонячними променями слід розпочинати після попередньої підготовки організму дитини повітряними ваннами. Сонячні ванни бажано проводити вранці і під вечір.Сонячні ванни рекомендується проводити не раніше, як через 1,5 години після попереднього прийняття їжі і закінчувати не пізніше, ніж за 0,5 год. до їжі. Одяг дітей повинен захищати від перегріву: біла панама, світла сорочка, трусики. В перші сонячні дні слід регулювати перебування дітей під променями сонця, не дозволяти їм затримуватись одночасно більш ніж 5 - 6 хв. Після появи доброго загару, продовження перебування на сонці доводити до 8 - 10 хв. 2 - З рази. Сонячні ванни бажано закінчувати водними процедурами - обтирання, обливання.Сонячні ванни обов'язково пов'язувати з водними процедурами і в літній період проводити їх після 10—15 хв. після купання, як висохне тіло. Таке співвідношення дає можливість ультрафіолетовим променям, які викликають утворення вітаміну «Д» більш інтенсивно проникати в дитячий організм.

 

                            загартування повітрям.

 

Загартування повітрям спочатку потрібно проводити в приміщенні, щоб дитячий організм адаптувався до пониження температури в повітрі.Загартування таке слід проводити в полегшеному одязі протягом дня.Дуже корисне перебування дітей влітку, восени і весною в ранкові години на свіжому повітрі.

                             

 

                 загартування водою.

Дію води людина (дитина) використовує на собі з моменту народження. Всі гігієнічні процедури засновані на використанні води. При правильній організації вони можуть бути також і загартовуючим впливом.В порядку збільшення сили дії водних процедур ми розділяємо таким чином: місцеві та загальні.

Місцеві: ранкове умивання, миття рук до ліктів, миття шиї, ніг.

Загальні: обтирання рукавичкою, обливання ніг, ходіння босоніж (по ранковій росі, вологих килимках), купання на свіжому повітрі, ігри з водою, снігом, крижинками.

Обтирання рукавичкою

Має бути пара рукавичок. Спочатку беруть їх сухими (для адаптації), а потім змочують у воді (початкова температура +34°с і зменшується кожні 3 дні до +23°с). обтиратись до легкого почервоніння в такій послідовності: верхні кінцівки, потім нижні, груди, живіт. Після обтирання вологою рукавичкою застосовують сухий рушник для легкого масажу (супутні заходи: різні рухи руками, повороти тулуба, нахили).

                            

 

                            обливання ніг.

Обливання взимку перед сном, влітку після сну (І води від +26 до +18, кожен раз знижувати). При обливанні контрастному І +36°, кінцева +25°с. Супутні заходи: потупування ногами, згинання та розгинання пальців.

 

                                          

                          ходіння босоніж. 

По ранковій росі - весною, влітку, восени. Цілорічно ходити по вологих килимках в приміщені, килимки просочені розчином морської солі, йоду, відварами лікарських рослин. Залежно від різновиду, температури повітря, місця проведення процедура триває від 1 до 10 хвилин.

 

Супутні заходи: вправи для профілактики плоскостопості.

 Ігри з водою Ігри з водою слід проводити цілий рік, влітку на вулиці, в зимовий час в приміщенні. Наприклад , гра з водою «Каченята» .Діти занурюють пластикові, гумові іграшки у воду та намагаються утворити свої казкові композиції.

Купання у виносному басейні Процедура, яку діти проводять з великим задоволенням і радістю. Купання проводиться у першу половину дня з 10 до 12 год., або в другу половину з 15 до 17 год.. Термін купання 3 - 10 хв.Купання в воді можна поєднувати з танцями, іграми. Температура повітря повинна бути до +26°, температура води не нижча +22°.

 

 

 

 

 

 

 

сонячний удар. симптоми і перша допомога. 

 

Сонячний удар - це хворобливий стан, розлад роботи головного мозку внаслідок тривалого впливу сонячного світла на непокриту поверхню голови.

симптоми: Сонячний удар супроводжується головним болем, млявістю, блювотою. У важких випадках - комою. Симптоми перегрівання посилюються при підвищенні вологості навколишнього середовища.

легкий ступень: 

-загальна слабкість;

-головний біль;

-нудота;

-почастішання пульсу і дихання;

-розширення зіниць.

при середньому ступені: 

-різка адинамія;

-сильний головний біль з нудотою і блювотою;

-оглушення;

-невпевненість рухів;

-хитка хода;

-часом запаморочення;

-почастішання пульсу і дихання;

-підвищення температури тіла до 39 - 40 ° C.

важка форма теплового удару розвивається раптово. Особа гіперемована, пізніше блідо-ціанотичний. Спостерігаються випадки зміни свідомості від легкого ступеня до коми, клонічні і тонічні судоми, марення, галюцинації, підвищення температури тіла до 41 - 42 ° C, випадки раптової смерті. Летальність 20 - 30%.

перша допомога. Постраждалого необхідно перенести в тінь, зробити холодний компрес. У важких випадках - штучне дихання.

ТЕРМІНОВО! Усунути тепловий вплив: 

-видалити постраждалого з зони перегрівання;

-укласти на відкритому майданчику в тіні;

-вдихання парів нашатирного спирту з ватки;

-звільнити від верхнього одягу;

-змочування особи холодною водою, поплескування по грудях мокрим рушником;

-покласти на голову міхур з холодною водою;

-часте опахіваніе;

-викликати бригаду швидкої допомоги.

профілактика: Щоб уникнути сонячних ударів, в жарку сонячну погоду рекомендується носити головні убори зі світлого матеріалу (менше поглинаючого сонячне світло).

 

 

діти. У маленьких дітей симптоми сонячного удару дуже нагадують ознаки початку запального захворювання: малюк стає млявим (або, навпаки, вкрай порушеною), закидається голову назад або мотає нею з боку в бік, у нього піднімається температура. Іноді може бути тільки раптовий підйом температури тіла. Якщо вчасно не вжити заходів, дитина може втратити свідомість.

перша допомога:

Перш за все перенесіть малюка в тінь. До чола і потилиці прикладіть холодні компреси. Можна надіти на голову панамку, змочену в холодній воді. Дайте йому попити, бажано прохолодну воду з лимоном. Для того, щоб збити температуру, можна дати жарознижуючі препарати. Якщо і після їх прийому жар не спаде - викликайте лікаря.

 

профілактика:Сонячний удар настає при впливі прямих сонячних променів. Особливо великий ризик отримати його, якщо сонце палить прямо в голову. Навіть у похмурий день, виходячи на вулицю, обов'язково вдягайте малюкові головний убір. Найчастіше сонячні удари трапляються, коли чадо довго плескався у воді. Тому стежте, щоб і там крихта не знімав панамку.

 

 

 

 

 

     грип

 

Грип — наймасовіше захворювання людей, на яке щороку хворіє до одного млрд. людей. За даними офіційної статистики, в Україні щороку реєструється 4,5-5 млн. випадків захворювань на грип та ГРВІ серед дітей. Дорослі від епідемії страждають менше, оскільки вони вже неодноразово «зустрілись з вірусом». Найбільш сприятливі до грипу та ГРВІ діти, починаючи з другого півріччя життя (в першому півріччі вони захищенні материнськими антитілами). Сприйнятливість підвищується також після 60 років: з віком втрачаються накопичені антитіла до вірусу грипу різної антигенної структури. Часто хворіють на грип медичні працівники, педагоги, працівники транспорту та торгівлі які мають широке коло професійних контактів.  Серед груп населення першочергове значення в розповсюдженні інфекцій займають діти шкільного віку. Значну роль відіграють і такі фактори, як недотримання ізоляції хворого, поява якого в місцях скупчення людей — школі, транспорті, на роботі і т. д. практично гарантує захворювання багатьох сприйнятливих осіб. Тривалий час основним шляхом передачі інфекції, вважався повітряно-крапельний. Ще в 1996 році було встановлено, що передача вірусу грипу й інших збудників ГРВІ у більшості випадків відбувається контактним шляхом, особливо при потискуванні один одному руки з наступним потраплянням у дихальні шляхи через слизову оболонку носа та очей.

      

Діагностичні крітерії грипу

гострий початок, підвищення температури тіла до 38,5С, виражені симптоми інтоксикації, які розвиваються в першу добу захворювання (сильний головний біль, біль у м’язах, суглобах, очних яблуках, млявість, адинамія, блювання). Можливі судоми, порушення свідомості, носові кровотечі, петехіальні висипи на обличчі, тілі та верхній частині тулуба, помірні ознаки ринофаренгіту (закладання носа, серозні виділення із нього, дряпання та біль у горлі, почервоніння задньої стінки глотки, м’якого піднебіння, ін’єкції судин склер, ознаки трахеїту (сухий, болісний кашель за грудиною). При ГРВІ клінічні критерії помірно виражені.

Лікування хворих в неускладнених випадках здебільшого відбувається в домашніх умовах під наглядом лікаря. Режим постільний або напівпостільний. У перші години хвороби давати напіврідку їжу: каші, омлети, овочеві рагу або супи. Тимчасово слід обмежити білкову їжу, особливо важку для травлення: м’ясо та рибу. Корисні свіжі ягоди та фрукти, що містять багато вітаміну С (лимони, апельсини, яблука). Слід багато пити рідини: чай з лимоном, малиновим варенням, чорною смородиною, узвари, морси, лужні мінеральні води. Ефективні відвари трав: листя та плоди малини, квіти ромашки, липи. Температуру тіла необхідно знижувати, коли вона перевищує 38,5-39,0С. Найбільш ефективним лікуванням будь — якої інфекції є застосування специфічної терапії, безпосередньо спрямованої на пригнічення збудника.

До неспецифічної профілактики грипу-ввідносяться заходи так, слід звернути увагу на запобігання пасивному курінню. Доведено що діти з родин, у яких курять, частіше хворіють на грип та ГРВІ. Важливо привчити дітей мити руки. Рекомендовано при поверненні додому обов’язково вимити руки з милом, а до того не доторкатися очей та носа. Тимчасово зменшує захворюваність на грип закриття шкіл у розпал епідемії грипу та ГРВІ.

Головним джерелом інфекції є хвора людина. Її бажано ізолювати в окрему кімнату. У разі тяжкого перебігу хвороби, хворого слід госпіталізувати, обмежити спілкування близьких із хворим. Виділити для хворого окремий посуд, рушник, провітрювати кімнату, проводити вологе прибирання, повітря в кімнаті повинно бути достатньо вологим. Під час догляду за ним користуватись маскою, змінюючи її кожні 3-4 години. Ще до початку хвороби протягом року слід загартовувати свій організм (займатись фізкультурою, більше часу проводити на свіжому повітрі). Важливий повноцінний відпочинок, здоровий сон, дотримання режиму дня. Для зміцнення імунітету потрібне раціональне вітамінізоване харчування з достатньою кількістю свіжих овочів та фруктів, фітонцидів. Під час епідемії грипу та ГРВІ можна використовувати препарати арбідол, аміксин, грипферон, рослинні адаптогени — тільки за профілактичними схемами згідно з інструкціями. Найнадійнішим способом профілактики грипу на сьогодні є вчасна вакцинація перед початком епідемії (за місяць) при відсутності протипоказань для щеплень. Діти щеплюються проти грипу з 6-місячного віку, щеплення проводиться щорічно.

 

 

 

 

 

 

вітаміни і здоров'я вашої                      дитини.

 

Особливо важливо підтримувати  дошкільнят  додатковими вітамінами в осінньо-зимовий період. Завдяки систематичному вживанню вітамінів знижується втомлюваність і агресивність, підвищується працездатність, поліпшується самопочуття та покращується сон.

Цитрусові – багаті джерела вітамінів (аскорбінова кислота, каротин, цитрин), а також солей калію, ефірних масел, органічних кислот. Шкірка цих оригінальних плодів покрита восковим шаром. Завдяки ароматному смаку та цінному складу цитрусові повинні бути складовою харчування дітей і підлітків, але в обмеженій кількості. Необхідно пам’ятати про те, що цитрусові можуть стати причиною розвитку алергічної реакції. Їх не рекомендується вживати при захворюваннях печінки, дисметаболічних нефропатіях, сечо-кам’яній хворобі, обмежують їх вживання і при цукровому діабеті.

Малинове варення  Найкорисніше варення, з усіх відомих видів, - малинове. Це зовсім не дивно. Сама по собі малина - прекрасний засіб, що знімає застуду і полегшує симптоми грипу.Малина допомагає збити жар, знизити підвищену температуру, вона корисна при захворюваннях горла.Ви застудилися - випийте чашку чаю з додаванням малинового варення,накрийтеся теплим пледом і постарайтеся пропотіти. Температура тіла обов'язково прийде в норму.

Шипшина відновлює пам'ять, бо очищує судини. Чай із неї пийте щодня. Три-чотири свіжі ягоди розріжте навпіл, щоб окріп розчинив корисні речовини всередині. Сухих плодів беруть одну-дві чайні ложки на чашку. Достатньо запарити і настояти. Щоб збільшити дозу вітамінів у чаї, до шипшини додають кілька листків смородини. У них вітаміну С більше, ніж у лимоні чи апельсині.

Яблука - не тільки джерело вітамінів, а й справжній тренажер для дитячих зубок.  Оскільки яблуко досить твердий плід, під час жування його на зуби й ясна припадає корисне навантаження. Одночасно в процесі жування яблука зубна емаль очищається від залишків м'якої їжі й нальоту. Яблука зміцнюють імунну систему й допомагають підтримувати постійний рівень цукру в крові.